Skip to main content

15 sierpnia to dzień, który w szczególny sposób skłania nas do refleksji nad bohaterstwem i oddaniem żołnierzy Wojska Polskiego. Święto Wojska Polskiego to nie tylko czas radości, ale także ważne przypomnienie o niezatartej pamięci o chwalebnych epizodach polskiego oręża oraz o nieocenionej wartości niepodległości i wolności.

Tego dnia obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej – jednego z najważniejszych zwycięstw w historii Polski. Bitwę, która nie tylko ocaliła naszą Ojczyznę, ale także zatrzymała krwawą rewolucję w Europie Zachodniej.

– 15 sierpnia przypomina nam o bohaterstwie i oddaniu czcigodnych poprzedników żołnierzy, o najbardziej chwalebnych epizodach polskiego oręża, o cenie niepodległości oraz wolności – podkreślił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że tego dnia oddajemy cześć wszystkim bohaterom, którzy z bronią w ręku walczyli o Ojczyznę od zarania naszego państwa.

To również moment, w którym współcześni żołnierze kontynuują tradycje swoich przodków. Dziś troszczą się o bezpieczeństwo kraju na granicy, pełnią służbę w polskich kontyngentach wojskowych i wspierają obywateli w trudnych chwilach, takich jak klęski żywiołowe.

– Dziś Wy kontynuujecie tradycje obrońców suwerennej i niepodległej Polski. Czynicie to zarówno poprzez dbanie o pamięć, jak i realne przywiązanie do wartości, którym wierne były pokolenia naszych obrońców: honoru, odwagi, poświęcenia – wskazał Władysław Kosiniak-Kamysz.

W dniu Święta Wojska Polskiego wyrażamy naszą głęboką wdzięczność i szacunek dla wszystkich żołnierzy za ich codzienną służbę.

– Uczestnikom uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego dziękuję za hołd składany bohaterom 1920 roku oraz wszystkim żołnierzom, którzy walczyli o wolną Ojczyznę, a także za wspieranie i okazywanie szacunku tym, którzy dziś troszczą się o jej bezpieczeństwo – podsumował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Niech poczucie dumy i honoru, które towarzyszy ich działaniom, będzie dla nich źródłem siły i motywacji, a także odzwierciedleniem uznania, które dzieli z nimi cała Polska.