Skip to main content

Od niemal stu lat obchodzimy „Zielone Świątki”, które jednoczą mieszkańców wsi i kultywują tradycje ludowe. Zgodnie z tradycją PSL w całej Polsce trwają obchody Święta Ludowego.

Zielone Świątki to uroczystości nie tylko kościelne. To także Święto Ludowe, jedno z najpiękniejszych polskich świąt wyrosłe z tradycji ludowej i chrześcijańskiej. Święto Zesłania Ducha Świętego łączą się z obchodami Świąt Ludowych w całej Polsce. Uroczystości są okazją do przypomnienia historii i kultywowania tradycji, ale i upomnienia się o interesy polskiej wsi.

Krajowe Święto Ludowe w Radłowie

Wybór miejsca nie był przypadkowy. Zaczęło się w Wierzchosławicach, od złożenia kwiatów na grobie Wincentego Witosa, wybitnego działacza Ruchu Ludowego, trzykrotnego premiera RP. W pobliskim Radłowie, gdzie od wieku silne są tradycje ludowe odbyła się msza święta i oficjalne uroczystości.

Udział w obchodach wziął m.in. Władysław Kosiniaka-Kamysz, prezes PSL, Burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka, Poseł do PE Czesław Siekierski, Wicemarszałkowie Województwa Małopolskiego, Wojciech Kozak i Stanisław Sorys oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego Grzegorz Lipiec. Gościem specjalnym uroczystości był Jarosław Rzepa, wicemarszałek woj. zachodniopomorskego i burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, którzy będą gospodarzami przyszłorocznego Krajowego święta Ludowego w Gryficach.

Warszawa pamięta o Witosie

W Zielone Światki ludowcy obchodzą Święto Ludowe, ale i pamiętają o swoim przywódcy ideowym Wincentym Witosie. Ludowcy na czele z sekretarzem ugrupowania Piotrem Zgorzelskim, po raz kolejny upomnieli się o rehabilitację Wincentego Witosa, skazanego w 1932 r. w haniebnym procesie brzeskim.

Poseł Piotr Zgorzelski przypomniał, że lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałków Sejmu i Senatu o rehabilitację Witosa i innych skazanych za ówczesną działalność opozycyjną.

Podkarpackie: Święto Ludowe w Gorzycach

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w intencji rolników i ludowców. Oficjalne obchody otworzył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który przypomniał, że dla najstarszej polskiej partii tradycja i historia ma wciąż duże znaczenie.

Przypomniano o tym dekorując zasłużonych działaczy Stronnictwa. Najwyższe odznaczenie – Medal Wincentego Witosa – otrzymał m.in. 94-letni Jan Dul uczestnik słynnych strajków chłopskich z Grębowa.

Święto Ludowe na Pomorzu Zachodnim w Sławnie

Zachodniopomorskie Święto Ludowe rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej, w Kościele Mariackim. Po liturgii członkowie PSL przeszli w uroczystej paradzie ulicami miasta. Na placu kardynała Wyszyńskiego swoje przemówienia wygłosili przedstawiciele władz PSL: Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL, Jarosław Rzepa, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego i Członek Rady Naczelnej PSL oraz Jan Krawczuk, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Sławnie.

Święto Ludowe było także okazją do wręczenia odznaczeń osobom, które przez lata swoja pracą i postawą wspierali PSL oraz Ruch Ludowy.

Na Dolnym Śląsku Święto Ludowe w Kłodzku

Podczas oficjalnej części obchodów na Placu Franciszkańskim nastąpiło wręczenie medali im. Wincentego Witosa i Złotych Koniczyn zasłużonym dla Ruchu Ludowego oraz legitymacji dla wstępujących do Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Obchody Łódzkiego święta Ludowego odbyły się w Oporówie

Zgodnie z tradycją obchodom towarzyszyły msza święta oraz okolicznościowe wystąpienia m. in. Dariusza Klimczaka, Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL w Łodzi i Pawła Bejdy, posła na Sejm RP. Podczas obchodów świąt wręczone zostały Medale im. Wincentego Witosa i Złote Koniczyny dla zasłużonych dla Ruchu Ludowego oraz legitymacje dla wstępujących do Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na Opolszczyźnie Polskie Stronnictwo Ludowe obchodziło swoje święto w Opolu

Zgodnie z niemal stuletnią tradycją odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego w opolskiej katedrze. Następnie odbył się uroczysty przemarsz na plac Wolności i złożenie kwiatów pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego i Stanisława Mikołajczyka. Święto Ludowe było także okazją do wręczenia odznaczeń osobom, które przez szereg lat swoja pracą i postawą wspierały Ruch Ludowy.

Pomorskie: Święto Ludowe w Chojnicach

W oficjalnych uroczystościach uczestniczyli poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej pod przewodnictwem ks. biskupa Ryszarda Kasyny. Następnie uczestnicy w towarzystwie pocztów sztandarowych przeszli do Fosy Miejskiej, gdzie okolicznościowe przemówienia wygłosili poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki oraz starosta chojnicki Stanisław Skaja.

Zobacz również → Historia Święta Ludowego – pięknej tradycji Ludowców

Wręczono także Medale im. Wincentego Witosa, Złote Koniczyny oraz legitymacje dla wstępujących do PSL.

Mazowieckie Święto Ludowe w Lisewie

Mszy świętej za Ojczyznę przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski. Po niej w asyście pocztów sztandarowych i strażaków odbył się przemarsz ulicami Lisewa. Podczas oficjalnej części przypomniano historię święta i wręczono odznaczenia dla zasłużonych dla ruchu ludowego i rolnictwa.

Świętokrzyskie Święto Ludowe we Włoszczowie

Obchody Święta Ludowego rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji ruchu ludowego i polskiej wsi. Po mszy korowód z pocztami sztandarowymi z całego województwa, przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krasocina przemaszerował do Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego. Tam zostały wręczone odznaczenia PSL dla zasłużonych działaczy ruchu ludowego.