Skip to main content

Czy wiesz, że 15 sierpnia 1920 roku to nie tylko data Bitwy Warszawskiej, ale także dzień, który wrył się głęboko w serce naszej narodowej tożsamości? To dzień, który przypomina nam o niezwykłej sile polskich chłopów. Zwykłych ludzi, którzy w chwili próby stali się niekwestionowanymi bohaterami. Właśnie tego dnia, Ruch Ludowy czci Święto Czynu Chłopskiego, upamiętniając nieśmiertelną odwagę tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, stawiając wszystko na jedną kartę.

Dlaczego ten dzień jest tak niezwykle ważny?

Wyobraź sobie tłumy prostych rolników, którzy na wezwanie Wincentego Witosa, wyruszają na front, by stawić czoła nadciągającej nawałnicy bolszewickiej. Wśród nich był Jan, młody chłopak z małej wioski na Podkarpaciu. Jan miał zaledwie 19 lat, kiedy po raz pierwszy chwycił za broń. Był jedynym synem wdowy, która z bólem serca błogosławiła go na drogę, wiedząc, że jego odwaga może kosztować go życie. Jan, jak wielu innych, odpowiedział na wezwanie Witosa, choć wiedział, że może nigdy nie wrócić do rodzinnej wsi. W krwawej bitwie pod Radzyminem walczył do ostatniej kropli krwi, a jego poświęcenie stało się symbolem niezłomności i odwagi całego pokolenia.

Nie możemy pozwolić, by czas zatarł pamięć o takich jak Jan, którzy oddali swoje życie za naszą wolność. Choć po zwycięstwie wielu z nich zostało zapomnianych, a ich lider Wincenty Witos został zmuszony do emigracji, my dzisiaj mamy obowiązek pielęgnować tę pamięć. Witos przypominał, że Polska to nie tylko jednostki. To całe społeczeństwo, które musi wspólnie budować przyszłość. Te słowa są dzisiaj tak samo żywe, jak były sto lat temu. To właśnie na nas, współczesnych obywatelach, spoczywa odpowiedzialność za kontynuowanie dzieła naszych przodków.

Świętujmy razem Święto Czynu Chłopskiego, oddając hołd tym, którzy stawili czoła bolszewickiej nawałnicy i uratowali naszą niepodległość. Pochylmy głowy w cichym podziękowaniu. Niech ten dzień będzie okazją do przypomnienia sobie i innym, jak wielki wkład w naszą wolność miała polska wieś. Pamiętajmy, że historia to nie tylko wielkie nazwiska zapisane w podręcznikach, ale przede wszystkim ci, którzy swoją codzienną odwagą zmieniali bieg dziejów. Niech Święto Czynu Chłopskiego przypomina nam, jak wielka jest moc solidarności i współpracy w obliczu trudnych wyzwań. To również lekcja, że prawdziwa siła narodu tkwi w jego ludziach, ich poświęceniu i gotowości do walki o wspólne dobro.