Nasze spotkanie jest bardzo ważnym wydarzeniem w polityce europejskiej i światowej. Wierzę, że świat, Polska, Szwecja – my wszyscy – staniemy na wysokości zadania, nie tylko poprzez zwiększone wydatki, współpracę naszych przemysłów, wspólne szkolenia i bycie razem w sojuszach, ale także przez odpowiednie wsparcie dla Ukrainy, by doprowadzić świat do sprawiedliwego pokoju, pokoju dla kolejnych pokoleń – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z ministrem obrony Szwecji Pålem Jonsonem.
Wizyta w Sztokholmie podkreśliła znaczenie współpracy Polski i Szwecji, szczególnie w kontekście niedawnego wejścia Szwecji do NATO. Zacieśnianie relacji strategicznych między naszymi krajami już dziś przynosi wymierne efekty w postaci takich inicjatyw jak Combined Task Force Baltic czy misja NATO „Warta Bałtycka”, które mają kluczowe znaczenie dla stabilności i bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego.
– To, co wydarzyło się pod koniec listopada – porozumienie o strategicznej współpracy – wcielamy w życie – podkreślił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Bezpieczeństwo jako fundament przyszłości
W centrum rozmów znalazły się kwestie ochrony infrastruktury krytycznej, szlaków handlowych i łańcuchów dostaw, które są kluczowe dla funkcjonowania całego regionu. Wicepremier zaznaczył, że Polska i Szwecja pokazują, jak odpowiedzialnie podejść do kwestii obronności, przewyższając wymagane 2% PKB na wydatki militarne.
– Bezpieczeństwo to fundament – bez niego wszystko inne staje się niczym. Nie będzie edukacji, ochrony zdrowia ani rozwoju gospodarki, jeżeli nie zapewnimy bezpieczeństwa – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.
Spotkanie miało również wymiar praktyczny. Przedstawiciele przemysłów obronnych obu państw omówili możliwości wspólnych projektów oraz dalszego wsparcia dla Ukrainy.
Współpraca przemysłów obronnych
Podczas wizyty w Sztokholmie szczególną uwagę poświęcono rozwojowi współpracy w sektorze przemysłów zbrojeniowych. Obie strony zapowiedziały wspólne działania mające na celu zwiększenie efektywności i innowacyjności w tym obszarze, co jest kluczowe dla wzmacniania potencjału obronnego NATO.
Plany na przyszłość – od Bałtyku po NATO
W najbliższym czasie resorty obrony Polski i Szwecji przygotują szczegółowe dokumenty dotyczące dalszej współpracy wojskowej i przemysłowej. Planowane działania obejmują także wspólną promocję misji „Warta Bałtycka” na forum NATO. Polska i Szwecja, jako filary stabilności regionu, nie tylko wzmacniają swoje sojusznicze relacje, ale także stają się wzorem solidarności i skuteczności w działaniu na rzecz pokoju i bezpieczeństwa.