Trzeba być ciężko chorym, żeby w obliczu 125 tys. nadprogramowych zgonów, braku dostępności do lekarzy i pielęgniarek, w obliczu kryzysu ochrony zdrowia proponować odebranie szpitali Polsce lokalnej i centralizowanie ich. To odebranie świadczeń zdrowotnych mieszkańcom powiatów, mieszkańcom polskiej wsi. Będziemy bronić dostępność pacjentów do szpitala na poziomie powiatowym – powiedział na konferencji prasowej prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
PiS planuje restrukturyzację szpitali, co zostało wpisane do Krajowego Planu Odbudowy. Niepokój budzą zapisy mówiące o poprawie jakości zarządzania szpitalami publicznymi poprzez utworzenie korpusu menedżerskiego i restrukturyzacyjnego. To może być próba wywłaszczenia samorządów z ich własności i pozbawianie ich możliwości realizacji zadań statutowych.
Centralizacja to oddalanie szpitali od pacjentów
– Trzeba być ciężko chorym, żeby w obliczu 125 tys. nadprogramowych zgonów, w obliczu braku dostępności do lekarzy i pielęgniarek, w obliczu kryzysu ochrony zdrowia proponować odebranie szpitali Polsce lokalnej i centralizowanie ich. Odebranie tak naprawdę świadczeń zdrowotnych szczególnie mieszkańcom powiatów, mieszkańcom polskiej wsi – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Niedawna centralizacja zarządzania usługami medycznymi w wydaniu PiS, czyli hucznie wprowadzony w 2017 r. system podstawowego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych w postaci tzw. „Sieci szpitali” zakończyła się totalną klęską dla pacjentów i samych szpitali.
[tweet id=”1392413897529962496″ align=”center”]
Według Najwyższej Izby Kontroli centralizacja, która miała ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych, nie poprawiła ani sytuacji chorych, ani finansów badanych szpitali. Przy takiej organizacji nie brano pod uwagę społecznych potrzeb ani możliwości diagnostycznych i terapeutycznych konkretnego szpitala. Nie uwzględniono ich znaczenia w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego w regionie, nie kierowano się sytuacją demograficzną i epidemiologiczną na obszarze funkcjonowania placówki.
– Centralizacja to odebranie świadczeń zdrowotnych mieszkańcom powiatów, mieszkańcom polskiej wsi. Będziemy bronić dostępność pacjentów do szpitala na poziomie powiatowym – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Pakt dla zdrowia
W 2019 r. PSL zaproponowało Pakt na rzecz zdrowia, który został podpisany przez wszystkie racjonalne siły polityczne, stronę rządzącą, i opozycję.
– Pakt zakładał zwiększenie finansowania służby zdrowia poprzez przesunięcie 2 proc. składki rentowej na ochronę zdrowia, a także zwiększenie naboru na studia medyczne, odbudowę przemysłu farmaceutycznego oraz wzmocnienie roli samorządu w zarządzaniu służbą zdrowia – przypomniał prezes Stronnictwa.
– Mamy cały plan na rzecz ochrony zdrowia, bo robienie tylko i wyłącznie zmian o charakterze właścicielskim do niczego dobrego nie prowadzi – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.
[tweet id=”1392414027427549198″ align=”center”]
– Mówienie o centralizowaniu szpitali to samobójstwo, to uderzenie w służbę zdrowia, którego nikt się nie spodziewał – kontynuował obecny na konferencji poseł Mieczysław Kasprzak.
– Powiat jest najbliższą jednostką samorządu dla szpitala i pacjenta. Centralizacja ochrony zdrowia jest zbrodnią. Minister z Warszawy nie może decydować o funkcjonowaniu szpitala we wszystkich miejscowościach w Polsce – podkreślił Mieczysław Kasprzak.