Zanieczyszczone powietrze nad polską kosztuje nas ponad 26 mld euro rocznie – wynika z danych Komisji Europejskiej. Czy dla rządu PiS to wciąż problem teoretyczny?
Rząd PiS doczekał się miana lidera. Nie jest to jednak powód dla nas do dumy, wręcz przeciwnie. Polska zajęła właśnie pierwsze miejsce wśród państw Unii Europejskiej, które ponoszą największe koszty w związku z zanieczyszczonym powietrzem. Szokujące dane zamieściła Komisja Europejska w opracowanym przez siebie raporcie. Według niego, z powodu smogu tracimy nawet 26 mld euro rocznie. To aż 6 proc. naszego PKB! Kolejne działania rządu tylko umacniają nas na niechlubnej pozycji lidera.
Najbardziej szkodliwy wpływ na stan powietrza ma palenie węglem. Nawet 70 proc. zanieczyszczeń pochodzi ze spalania tego paliwa w domowych piecach. Raport wypomina rządowi, iż „mimo tak poważnego problemu w kwestii jakości powietrza Polska jest jedynym państwem członkowskim UE bez żadnych norm dotyczących paliw stałych sprzedawanych na rynku.” Co w tej sprawie zrobiło PiS? Przypomnijmy – w ostatnich tygodniach zezwolił na palenie najgorszej jakości węglem.
Jak widać, problem dla rządu jest wciąż „teoretyczny”. To szokujące, tym bardziej jeśli spojrzymy na liczby zawarte w raporcie. Najważniejsza z nich – 26 mld euro to straty, które ponosimy rocznie ze względu na wdychanie trującego powietrza. Składają się na nie koszty opieki zdrowotnej, koszty pracodawców w związku z absencją pracowników w pracy i zwolnieniami lekarskimi oraz koszty leczenia chorób i pobytów w szpitalach.
To nie wszystko. Kolejne dane są równie szokujące. Jak wylicza KE, ze względu na choroby wywołane przez wdychanie trującego powietrza Polacy opuszczają w sumie 19 mln dni w pracy rocznie. Z tego powodu domowe budżety Polaków tracą 1,5 mld euro. Składają się na to koszty leczenia oraz niższa pensja podczas absencji. Państwo natomiast wydaje nawet 88 mln euro rocznie na opiekę zdrowotną. Smog rujnuje także rolnictwo. Z powodu złego stanu powietrza, które odbija się na plonach rolnicy tracą nawet 272 mln euro rocznie.
Liczby zawarte w raporcie robią wrażenie. Dołożyć do nich trzeba jeszcze jedną: 48 tys. osób rocznie umiera przedwcześnie z powodu smogu. Rząd przegrywa walkę o nasze zdrowie. Co więcej, nie robi nic, aby zmienić obecny stan. Dlatego PSL opracowało propozycje, które realnie podjęłyby walkę ze smogiem. Zawarte są w Narodowym Programie Antysmogowym. Ludowcy zaapelowali również w ostatnich tygodniach o ponadpartyjne porozumienie w celu podjęcia walki o czyste powietrze. Jak na razie, problem dla rządu wciąż pozostaje teoretyczny.