Skip to main content

Czy wiesz, że w historii Polski jest powstanie, które zakończyło się zwycięstwem, a jego bohaterowie pokazali, jak wytrwałość, jedność i miłość do ojczyzny mogą zmienić losy narodu? Powstanie Wielkopolskie – wyjątkowy zryw niepodległościowy, który rozpoczął się 27 grudnia 1918 roku – to nie tylko triumf militarny, ale i przykład siły ducha Polaków. W tym roku przywołujemy ten moment chwały, nadając jednej z jednostek Wojska Polskiego imię zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego nie przyszło łatwo. Było efektem dekad pracy u podstaw, troski o język, kulturę i narodową tożsamość w obliczu germanizacji.

– Zwycięstwo rodziło się przez dziesiątki lat i pokolenia, przez tajne komplety, przez niezłamaną walkę z germanizacją, przez zachowanie języka, religii i kultury, przez dom polski i chatę chłopską, przez szkołę i kościół – powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do sukcesu Powstania nawiązał również minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, poseł ziemi wielkopolskiej

– Nie byłoby Wielkopolski w tym kształcie bez zrywu powstańczego. Myślę, że nasi przodkowie, patrząc na nas z góry, są dumni, że ich ofiara nie poszła na marne. Dzisiaj Wielkopolska to prężny, rozwijający się i coraz bogatszy region. To wszystko zaczęło się 106 lat temu – podkreślił Krzysztof Paszyk.

Dziś, w obliczu współczesnych zagrożeń, warto wrócić do tej historii jedności i determinacji.

– Zwycięstwo jedności Polaków, zwycięstwo racji stanu pomimo różnic, to gwarancja zwycięstwa. (…) Dzisiaj potrzebujemy tej jedności w sprawie bezpieczeństwa, bo ryzyka i zagrożenia naszego bezpieczeństwa są najwyższe od zakończenia II wojny światowej – podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Wielkopolska to symbol odwagi i mądrości w działaniu. Dzięki Powstańcom wiemy, że prawdziwa siła tkwi w pracy u podstaw i wspólnocie. Te wartości są aktualne również dziś – dodał minister Paszyk.

Powstanie Wielkopolskie przypomina, że siła narodu tkwi w jedności i mądrej odpowiedzialności. To nasza lekcja historii, która wskazuje drogę w budowaniu współczesnego patriotyzmu. Przykład Powstańców Wielkopolskich inspiruje nas do działania – niech ten duch zjednoczenia stanie się fundamentem naszej przyszłości.

– Niech to nas skłoni do jedności – nie ślepej, nie infantylnej, nie naiwnej, ale mądrej, odpowiedzialnej i bohaterskiej, kiedy trzeba. Tak jak powstańców wielkopolskich – podsumował wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.