W obliczu dynamicznych zmian na światowych rynkach Polska staje się kluczowym graczem w kształtowaniu polityki gospodarczej Unii Europejskiej. Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk podczas strategicznych spotkań z czołowymi przedstawicielami UE i OECD podkreślił, że „w nowych warunkach międzynarodowych polityka handlowa musi wykraczać poza dotychczasowe schematy, obejmując perspektywę bezpieczeństwa gospodarczego i asertywną ochronę rynku”.
Spotkania z Ministrem Gospodarki Litwy Lukasem Savickasem, Minister Handlu Zagranicznego i Rozwoju Holandii Reinette Klever, Komisarzem UE ds. Handlu Marošem Šefčovičem, Sekretarzem Generalnym OECD Mathiasem Cormannem oraz Wiceprzewodniczącym KE Stéphane Sejourné ukazały jasno: Polska nie tylko reaguje na wyzwania, ale wyznacza kierunki działań.
– Od lat konsekwentnie powtarzamy, że UE powinna wzmacniać istniejące i wypracowywać nowe narzędzia do walki z nieuczciwą konkurencją ze strony państw – powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
Polska prezydencja w Radzie UE to szansa na wprowadzenie realnych zmian w trzech kluczowych obszarach:
Naprawa fundamentów jednolitego rynku, ze szczególnym uwzględnieniem rynku usług,
Poprawa otoczenia regulacyjnego dla przedsiębiorców,
Kształtowanie przyszłości unijnej polityki przemysłowej.
– Nie chodzi o kosmetyczne poprawki, ale o gruntowne zmiany, które wzmocnią konkurencyjność Europy – podkreślił minister Paszyk.
W kontekście negocjacji umów handlowych z krajami Mercosur i Meksykiem Polska stanowczo apeluje.
– Oczekujemy, że umowa z krajami Mercosur zostanie przekazana do zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę UE, zgodnie z art. 218 TFUE. Martwi nas zamiar ewentualnego wydzielenia części handlowej z umowy, co byłoby niezgodne z mandatem negocjacyjnym udzielonym KE – zaznaczył minister Krzysztof Paszyk.
Polska jasno komunikuje swoje intencje. Chcemy Unii Europejskiej silnej, bezpiecznej i sprawiedliwej gospodarczo. Czas na działanie.