Skip to main content

Czy europejskie rolnictwo może liczyć na lidera, który rozumie wyzwania współczesności i potrafi skutecznie reprezentować interesy rolników? Minister Czesław Siekierski, podczas spotkania z liderami Copa-Cogeca – największej europejskiej organizacji zrzeszającej miliony rolników i ich spółdzielnie – pokazał, że polska prezydencja w Radzie UE to czas przełomowych działań.

– Dialog z rolnikami będzie fundamentem działań naszej prezydencji. Z przeszłości należy wyciągać wnioski – brak konsultacji i transparentności, jak w przypadku negocjacji umowy z Mercosurem, prowadził do błędów. Czas to zmienić – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Polska prezydencja stawia na zrównoważony rozwój rolnictwa w Europie. Bezpieczeństwo żywnościowe, poprawa dochodów rolników i racjonalizacja celów Zielonego Ładu to fundamenty, które mają nie tylko wesprzeć rolników w codziennej pracy, ale też uczynić europejskie rolnictwo bardziej odpornym na globalne wyzwania.

– Rolnictwo musi być traktowane jako kluczowy filar gospodarki, nie tylko w kontekście produkcji żywności, ale także zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Tylko dzięki jasnym zasadom i godnym dochodom rolnicy będą mogli inwestować w przyszłość – zaznaczył prezydent Copa, Massimiliano Giansanti.

W rozmowach z przedstawicielami Copa-Cogeca wybrzmiał wspólny cel – stworzenie prostych, przejrzystych zasad, które zapewnią rolnikom godne dochody i umożliwią dalszy rozwój.

– Przyszłość europejskiego rolnictwa leży w rękach tych, którzy nie boją się działań. Polska prezydencja pokazuje, jak ważny jest dialog i rzeczywiste wsparcie dla rolników – powiedział prezydent Cogeca Lennart Nilsson.

Minister Siekierski podkreślił również wagę współpracy z organizacjami międzynarodowymi.

– Copa-Cogeca jest dla nas kluczowym partnerem, dzięki któremu możemy budować wspólną wizję przyszłości rolnictwa w Europie. Razem mamy szansę na realne zmiany – powiedział Czesław Siekierski.

Sekretarz generalna Copa-Cogeca Elli Tsiforou zauważyła, że polska prezydencja wprowadza nową jakość w podejściu do rolnictwa.

– Doceniamy polską prezydencję i otwartość na rozmowy o gospodarczym wymiarze rolnictwa. Dialog, który tu się odbywa, to przykład, jak budować skuteczne partnerstwo – podkreśliła Elli Tsiforou.

To moment, w którym dialog staje się narzędziem realnej zmiany. Polska prezydencja wprowadza nowy standard współpracy z rolnikami, stając się wzorem skutecznego działania na rzecz zrównoważonego rozwoju rolnictwa w całej Unii Europejskiej.