Skip to main content

W dniu 21 czerwca br. w Warszawie odbyło się historyczne spotkanie, które może przynieść rewolucję w dziedzinie obronności i technologii wojskowej. W wydarzeniu uczestniczyli Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier oraz minister obrony narodowej, oraz Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej, a stronę koreańską reprezentowali: minister obrony Republiki Korei Shin Wonsik oraz minister Agencji ds. Zamówień w Sektorze Obronnym Republiki Korei Seok Jonggun.

Dlaczego Republika Korei jest kluczowym partnerem dla Polski?

Jak podkreślił wicepremier Kosiniak-Kamysz, Republika Korei jest dla Polski strategicznym partnerem w dziedzinie transformacji armii i ochrony granic, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii zarządzanych sztuczną inteligencją. To nowe możliwości w zakresie wymiany informacji, szkolenia oraz współpracy wojskowej, które mogą znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo narodowe.

– Chcemy czerpać z doświadczeń strony południowokoreańskiej na temat ochrony granicy. Doświadczenia koreańskie są pewnie największe na świecie. Systemy zarządzane sztuczną inteligencją w ochronie granicy. To jest kolejny punkt naszej współpracy strategicznej i obszar naszego współdziałania – zaznaczył wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co to oznacza dla Polski i Europy?

Polska ma szansę stać się centrum serwisowym dla sprzętu koreańskiego, co nie tylko wzmocni naszą pozycję w regionie, ale także stworzy nowe miejsca pracy i przyczyni się do rozwoju przemysłu obronnego. Minister obrony Republiki Korei, Shin Wonsik, zaznaczył, że kraj, który stał się światową potęgą wojskową, chce pomóc Polsce osiągnąć podobny sukces w Europie Środkowej. W ramach współpracy strona południowokoreańska przyjęła pozytywnie ofertę zakupową polskiego sprzętu wojskowego, w tym nowoczesnych moździerzy samobieżnych RAK, bojowych wozów piechoty BORSUK oraz systemów bezzałogowych FlyEye i Gladius.

– Aspirujemy do tego, żeby Polska była centrum serwisowym dla sprzętu koreańskiego dla Polski, ale też dla innych państw europejskich, które dokonują zakupu, na przykład dla sprzętu rumuńskiego, dla rumuńskiej armii. Kupując sprzęt koreański będzie on mógł być serwisowany również w Polsce. To jest nasza jasna i wyraźna propozycja – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dzięki inicjatywom takim jak „Poland-South Korea Strategic Dialogue”, organizowanym przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego w ramach Road to Warsaw Security Forum, mamy szansę na znaczne wzmocnienie naszej obronności i technologii wojskowej.

Współpraca z Koreą Południową otwiera nowe możliwości, które przyniosą korzyści nie tylko Polsce, ale całej Europie. Śledź nasze działania i bądź częścią tej dynamicznej zmiany, która umacnia pozycję Polski na arenie międzynarodowej!