Pod rządami PiS wprowadzono sort lepszy i sort gorszy prowadzących działalność rolniczą, jeśli chodzi o warunki na rynku kredytów. Chcemy to zmienić, dlatego klub parlamentarny PSL-Trzecia Droga składa dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, aby te dyskryminujące zasady zmienić – oświadczył w Sejmie przewodniczący klubu PSL-Trzecia Droga, Krzysztof Paszyk.
Gospodarstwo rolnicze jak i przedsiębiorstwo potrzebuje inwestycji by móc się rozwijać. Nieodłącznym elementem prowadzenia działalności rolniczej jest więc możliwość sięgania po kredyty i pożyczki.
– Niestety pod rządami PiS wprowadzono sort lepszy i sort gorszy prowadzących działalność rolniczą, jeśli chodzi o warunki na rynku kredytów. Chcemy to zmienić, dlatego klub parlamentarny PSL-Trzecia Droga składa dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, aby te dyskryminujące zasady zmienić – oświadczył podczas konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący klubu PSL-Trzecia Droga, Krzysztof Paszyk.
Na przełomie wiosny i lata minionego roku w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą regulującą rynek lombardowy grupa posłów zgłosiła poprawki. Mimo zastrzeżeń sektora bankowego, organizacji rolniczych oraz branży leasingowej, że zmiany ograniczą rolnikom dostęp do kredytów, przepisy uchwalono. I sytuacja jest taka, że od 7 stycznia tego roku, bo tego dnia weszła w życie ta ustawa, rolnicy, przedsiębiorcy traktowani są jak zwykli konsumenci.
Oznacza to, że nie można zabezpieczać kredytów, leasingu, pożyczek, z jakich korzystają gospodarstwa rolne na majątku tych gospodarstw.
– W związku z tym koszty kredytów rosną co najmniej dwukrotnie. A trzeba powiedzieć, że rolnicy, szczególnie ponad 400 tys. gospodarstw towarowych, są to jedni z lepszych i solidniejszych klientów wszystkich banków – podkreślił wnioskodawca nowelizacji ustawy poseł Marek Sawicki.
– To, co się stało poprzez włączenie ich jako zwykłych konsumentów i udawaną ochronę sprawia, że dzisiaj nie tylko nie mogą korzystać z uzgodnionych w bankach spółdzielczych wcześniejszych warunków kredytowania, ale także zablokowano im to możliwość korzystania z leasingu oraz – co istotniejsze – również z dostępu do środków inwestycyjnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – wyjaśnił poseł PSL.
Sprawa wymaga pilnego rozwiązania, dlatego PSL wnosi projekt nowelizacji w trybie poselskim.
– Będziemy prosili marszałka Sejmu Szymona Hołownię, żeby już na następnym posiedzeniu Sejmu w trybie pilnym projekt ten był procedowany tak, żeby nie powstała zbyt długa przerwa w zakresie finansowania inwestycji w rolnictwie – podkreślił poseł PSL, Marek Sawicki.