Sypie się opowieść PiS o węglu. Ustawa zastępuje ustawę, a propaganda i przekazy dnia nie nadążają za zmianami. – Najpierw PiS mówił o 3 tonach węgla na gospodarstwo domowe. Dziś mówi już o 3 tys. zł dodatku. Problemem jest to, że węgla nie ma prawie w ogóle. Elektrownie już wstrzymują produkcję, by oszczędzać węgiel. – Odblokujmy potencjał energetyki ze źródeł odnawialnych – apelują ludowcy.
Rządzący wmówili Polakom, że tani węgiel będzie, że go nie zabraknie. Dziś w końcu się zorientowali, jak bardzo jest źle. Dowodzi tego ich panika. Najpierw miało być 3 tony węgla na gospodarstwo domowe. Dziś mówi się już o 3 tys. zł, czyli jednej tonie. Problemem jest to, że węgla nie ma prawie w ogóle.
– Przez lata rządzący bronili węgla. Chwalili się, że wystarczy go na 200 lat. Przez 7 lat nie zrobili nic, by zabezpieczyć Polaków. Dziś sytuacja w energetyce jest dramatyczna. Rządzący się całkowicie pogubili w najważniejszej sprawie przed zimą – powiedział na wczorajszej konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL, Mieczysław Kasprzak.
– Od 2015 r. PiS zaczął negatywnie ingerować w energetykę. Zablokowali budowę wiatraków na lądzie i rozwój fotowoltaiki. Mówili, że stawiają na polski węgiel, a w tym samym czasie zamykali kopalnie i sprowadzali go z Rosji. Takie są fakty – dodał poseł Władysław Teofil Bartoszewski.
Z niepokojem myślimy o niewystarczającej ilości węgla w najbliższym sezonie zimowym, ale problemy z dostępnością surowca występują już dziś, do czego przyznają się elektrownie.
Polska ma szansę i musi przyspieszyć transformację energetyczną. Jedną z form realizacji tego celu jest rozwój źródeł fotowoltaicznych, biogazowych ,wiatrowych i innych. Możliwość uzyskiwania czystej i taniej energii z OZE to bezpośrednia pomoc Polakom, to obniżenie produkcji przez firmy.
– Apelujemy o natychmiastowe odblokowanie prosumenckiej fotowoltaiki oraz fotowoltaiki dla przedsiębiorstw na potrzeby własne. Apelujemy o odblokowanie możliwości budowy elektrowni wiatrowych na lądzie. Konieczne jest racjonalne uruchomienie wsparcia finansowego na budowę biogazowni oraz instalowanie pomp ciepła. Proponujemy wprowadzenie zasady korzyści dla mieszkańców wokół źródeł OZE, demonopolizację systemu sieci przesyłowych oraz przekazanie kompetencji w tym zakresie samorządom terytorialnym – wskazują ludowcy.