Skip to main content

Obecnie rządzący to fałszywi obrońcy polskiej wsi. Nie możemy się zgodzić na to, by coraz więcej programów europejskich nie było wykorzystywanych w Polsce – powiedział na sobotniej konwencji Koalicji Europejskiej w Płocku lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W sobotę w Płocku odbyła się regionalna konwencja Koalicji Europejskiej. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił m.in. o sytuacji polskiego rolnictwa. Ocenił, że dzisiaj rządzący są fałszywymi obrońcami polskiej wsi.
[tweet id=”1127137958715326465″ align=”center”]
– Nie możemy się zgodzić na to, by coraz więcej programów, a więc i pieniędzy europejskich nie było wykorzystywanych w Polsce. Środki na nową perspektywę (2021-2027) proponowane przez Komisję Europejską zakładają duże cięcia nakładów na naszą część Wspólnej Polityki Rolnej. Jesienią 2017 europosłowie PiS zagłosowali za tymi cięciami – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Miał być holding spożywczy – nie ma. Miały być podwojone dopłaty – nie ma. Miało być zatrzymanie rozprzestrzeniania się ASF – nie ma. Poziom wykorzystanie programu rozwoju obszarów wiejskich to dzisiaj 29%, tymczasem średnia unijna to prawie 50% – nawet nie potrafią wydać tego, co jest nam przyznane – wymieniał prezes PSL.
[tweet id=”1127137710500716544″ align=”center”]
Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił program Koalicji Europejskiej nazwany Narodowym Programem Rozwoju Wsi, który ma być finansowany ze środków Unii Europejskiej. – Jeżeli dojdziemy do władzy, zwiększymy budżet na rolnictwo – zapowiedział lider ludowców.

Co proponują ludowcy w ramach KE?

1️⃣ Równi w Unii – dopłaty bezpośrednie 280 euro do hektara – polski rolnik nie może dostawać mniej. Zwiększymy budżet na rolnictwo. Jesteśmy gotowi doprowadzić do tego, żeby zrównać dopłaty w Europie. Średnio w Polsce dopłata do hektara nie może być mniejsza niż 280 euro dla rolnika. Podział na starą i nową Unię musi się zakończyć, dopłaty muszą być zrównane.

2️⃣ Aktywny rolnik – dopłaty dla tych którzy z roli żyją – wprowadzenie definicji aktywnego rolnika; ten który uprawia ziemię ma prawo do dopłat

3️⃣ Czyste powietrze – dopłaty do OZE w tym biogazowni i fotowoltaiki. Powszechny program dopłat do zielonej energii. Przejdziemy na zieloną stronę mocy.

4️⃣ Stworzenie krajowego programu małej retencji – zmiany klimatu wpływają negatywnie na warunki uprawy. Zadbamy o to, aby zabezpieczyć rolników przed klęskami żywiołowymi takimi jak powódź czy susza.

5️⃣ Fundusz stabilizacji dochodów rolniczych– zabezpieczymy dochody rolników przed klęskami żywiołowymi niszczącymi ich dorobek oraz zabezpieczymy rynek przed wzrostem cen żywności.

6️⃣ Udział rolników w przetwórstwie i handlu – spółki takie jak Elewarr i Polski Cukier współwłasnością rolników. Dzisiaj pod rządami PiSu te spółki fatalnie funkcjonują. Nasi konkurenci zarzucali nam fałszywie, że sprywatyzowaliśmy najwięcej.

7️⃣ Twój lekarz- poprawimy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców obszarów wiejskich. Dzisiaj mężczyźni na wsi żyją przeciętnie krócej o prawie 3 lata od mieszkańców wielkich miast. Zwiększymy liczbę zespołów ratownictwa medycznego, uruchomimy programy profilaktyczne w powiatach, których zadaniem będzie prewencja onkologiczna, kardiologiczna i neurologiczna. Nie ma naszej zgody na to, by mieszkańcy terenów wiejskich byli bardziej narażeni na przedwczesną śmierć z powodu raka, chorób serca, czy udaru.

8️⃣ Lepsza opieka- obejmie w szczególności opiekę nad kobietami i dziećmi obszarów z gorszym dostępem do świadczeń zdrowotnych. Będziemy kierować dodatkowe środki na leczenie, profilaktykę i podnoszenie standardów opieki medycznej tam, gdzie dzisiaj ten dostęp jest ograniczony. Kobiety, które są pozbawione dostępu np. do lekarza ginekologa są tak naprawdę pozbawione swoich podstawowych praw zarówno tych zdrowotnych jak i tych związanych z ludzką godnością.

9️⃣ Sprawiedliwy start- ułatwimy życie na wsi rodzinom z dziećmi tak, aby nie musiały decydować się na przeprowadzkę w poszukiwaniu lepszej edukacji i przyszłości dla najmłodszych. Dofinansujemy edukację w małych miastach aby wyrównać szanse na start.