W„Święto dziękczynienia za plony to nasza wspaniała staropolska tradycja, która wieńczy wielomiesięczny trud każdego rolnika.” – pisze na Dożynki 2024 minister rolnictwa Czesław Siekierski. Cały list publikujemy poniżej.
Drodzy Rolnicy!
Szanowni Goście uroczystości dożynkowych!
Święto dziękczynienia za plony to nasza wspaniała staropolska tradycja, która wieńczy wielomiesięczny trud każdego rolnika.
Obecnie dzięki Waszej pracy i sile naszego rolnictwa Polska nie tylko jest samowystarczalna żywnościowo, ale przyczynia się do wyżywienia innych narodów.
W tym roku obchodzimy dwudziestą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, dzięki której nasz kraj osiągnął istotny sukces gospodarczy. Dwie dekady wsparcia polskiego rolnictwa z funduszy europejskich zaowocowały postępem technologicznym dzięki któremu praca rolnika staje się lżejsza i bardziej efektywna.
Pomimo dużych osiągnięć dzisiaj musimy się mierzyć z nowymi wyzwaniami
i zagrożeniami, takimi jak zaburzenia w handlu i dystrybucji wskutek wojny, występujące choroby zwierząt i roślin czy spowodowane zmianami klimatu anomalie pogodowe.
Te ostatnie w tym roku szczególnie dały się we znaki polskim rolnikom w postaci przymrozków, suszy, ulew i gradobicia. W tych trudnych sytuacjach Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi robi wszystko, żeby nie zostawić rolników samych. Otrzymaliśmy z Unii fundusze na rekompensaty dla poszkodowanych gospodarstw, ponadto podejmujemy starania o uruchomienie dodatkowych środków zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym.
Szanowni Rolnicy!
Niska opłacalność produkcji w 2023 roku, nieracjonalne wymogi zielonego ładu oraz nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy, były przyczyną protestów rolników.
Po naszych interwencjach znacząco ograniczono wymogi zielonego ładu, czyniąc go bardziej przystępnym dla rolników, można powiedzieć, że uczyniliśmy go rolniczym zielonym ładem. Przy wprowadzeniu uproszczeń i zmian w zielonym ładzie na szczeblu unijnym, bardzo pomocne było wsparcie pana premiera Donalda Tuska.
Od czerwca tego roku na nasz wniosek, Unia Europejska wprowadziła kwoty określające dopuszczalną wielkość importu wrażliwych produktów rolnych z Ukrainy.
Wprowadziliśmy także dopłaty do kukurydzy, dopłaty dla producentów zbóż oraz realizujemy wypłatę tzw. pomocy suszowej. Ponadto realizowane są dopłaty do oprocentowania kredytów płynnościowych i wypłacana jest pomoc finansowa dla
Kół Gospodyń Wiejskich oraz pszczelarzy. Na te wszystkie formy pomocy, ze środków krajowych dla producentów rolnych trafi prawie 4,2 mld zł.
Z tytułu unijnych płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. wypłaciliśmy polskim rolnikom blisko 20 mld zł, co oznacza że wykorzystaliśmy środki europejskie na poziomie prawie 100%.
Obecnie przygotowujemy pomoc finansową:
Po pierwsze, dla gospodarstw poszkodowanych przymrozkami kwietniowymi
i majowym gradobiciem (dotyczy to sadów, plantacji owoców miękkich i winorośli).
Po drugie, dla gospodarstw gdzie plony w dużej części zostały zniszczone przez nawałnice i gradobicie.
Obie formy pomocy zamierzamy wypłacić jesienią tego roku.
Po trzecie, oddzielną formą wsparcia będzie pomoc dla gospodarstw poszkodowanych przez suszę i inne klęski żywiołowe. Pomoc ta będzie realizowana w ramach wydatków z budżetu krajowego na 2025 rok.
Jednocześnie działamy na rzecz stabilizacji rynków rolnych, poprawy dochodów w rolnictwie, wspieramy system ubezpieczeń działalności rolniczej.
Drodzy Rolnicy, Szanowni Państwo!
Te piękne dożynkowe wieńce są symbolem naszej tradycji i kultury. Działalność naszych Kół Gospodyń Wiejskich to nie tylko wspaniałości kulinarne, ale przede wszystkim kultywowanie kultury ludowej i form aktywizacji życia społecznego wsi. Bardzo Wam za to Drogie Panie dziękujemy!
Droga Młodzieży!
W nowym roku szkolnym nadal pogłębiajcie swoją wiedzę, bo to najlepsza forma inwestycji w Waszą przyszłość. Życzę Wam wielu sukcesów i inspiracji do dalszego rozwoju i zaangażowania również w dziedzinie rolnictwa.
Drodzy Konsumenci!
W tak zwanym łańcuchu „od pola do stołu” wszystko zaczyna się u rolnika, w gospodarstwie rolnym. Te zebrane plony zanim znajdą się na naszych stołach, pokonują długą drogę przez sektor przetwórczy i handel. W Polsce mamy stały dostęp do produktów spożywczych i żywności wysokiej jakości. Dzięki temu mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe, a nasze produkty rolno-spożywcze cieszą się uznaniem wśród konsumentów nie tylko w Europie, ale i na świecie.
Wszystkim uczestniczącym w tradycyjnym święcie plonów przekazuję najlepsze życzenia!
Szanowni Rolnicy, bardzo Wam dziękujemy!
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Czesław Siekierski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi