Zabezpieczenie w odpowiedniej ilości środków do dezynfekcji oraz maseczek, zakup jednoosobowych ławek, dobrowolność decyzji rodziców o posłaniu dzieci do szkół, zmniejszenie liczebności klas do 20, e-tornister i większą ochrona nauczycieli – przewiduje program poprawy funkcjonowania szkół przygotowany przez Klub Parlamentarny Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15.
Na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie o rozpoczynającym się roku szkolnym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 przygotowała sześciopunktowy program mający na celu poprawę funkcjonowania szkół. – To są zadania dla ministra edukacji, dla rządu, który niestety uchyla się od odpowiedzialności – wyjaśni ł lider PSL.
Pierwszym punktem programu jest zabezpieczenie w odpowiedniej ilości środków do dezynfekcji oraz maseczek.
[tweet id=”1300760472317288453″ align=”center”]
– Rząd musi wziąć odpowiedzialność za dostarczenie bezpłatnych maseczek i środków do dezynfekcji – uważa lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Kolejną propozycją jest zakup jednoosobowych ławek do szkół.
– Rząd polski tego nie zrobił, popełnił błąd. Od ostatniego lockdownu minęło 6 miesięcy i rząd nie wykonał działania w tym zakresie. Te ławki dałyby gwarancję większego bezpieczeństwa – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.
Bardzo ważne jest też decydowanie rodziców o puszczeniu dzieci do szkoły.
– To rodzice powinni decydować, czy ich dzieci są w stanie pójść do szkoły, czy czują się na tyle bezpiecznie – zaznaczył szef ludowców.
[tweet id=”1300760639330291713″ align=”center”]
Potrzebne jest też wprowadzenie e-szkoły, czyli platformy, na której są dostępne wszystkie pomoce i materiały naukowe.
– One mogą być wykorzystywane teraz, mogą być wykorzystywane w przyszłości, gdyby doszło do zamknięcia szkoły, ale mogą być również dostępne za darmo dla wszystkich niezależnie od miejsca, czasu również dla Polonii, dla wspólnoty polskiej za granicą – powiedział prezes PSL.
Pomysłem w tym kontekście, o którym PSL mówi od dawna jest e-tornister.
– Każdy uczeń rozpoczynający szkołę powinien na początku roku otrzymać tablet, z którego mógłby korzystać w wypadku zdalnego nauczania. Ograniczyłoby to też coś, co jest zmorą dzieciaków w Polsce, czyli skrzywione kręgosłupy – oświadczył Kosiniak-Kamysz.
Kolejna propozycja to zmniejszenie liczebności klas do 20 uczniów oraz darmowe szczepionki przeciwko grypie dla nauczycieli.
– Szczególnie tych, którzy są już w wieku emerytalnym, przekraczający 60-65 rok życia. Oni czują się zagrożeni i powinni mieć dostępność do darmowych szczepień przeciwko grypie, to byłby jeden z elementów zwiększenia bezpieczeństwa – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.