Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) stają się kluczowym narzędziem wspierania bezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju w Polsce. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej dla nowych inwestycji w SSE umożliwia rozbudowę przemysłu obronnego, przyciąga inwestorów do regionów przygranicznych i wzmacnia potencjał lokalnych społeczności, tworząc nowe miejsca pracy oraz sprzyjając długofalowemu wzrostowi gospodarczemu.
Nowe przepisy, wpisane do Wykazu Prac Legislacyjnych Rady Ministrów, stanowią odpowiedź na wyzwania gospodarcze i obronne. Sekretarz stanu w MRiT, Jacek Tomczak zauważył, że „nowelizacja rozporządzenia stanowi naszą odpowiedź na aktualną sytuację gospodarczą Polski, na którą wpływ ma m.in. trwający konflikt za naszą wschodnią granicą.”
W ocenie wiceministra Tomczaka nowe regulacje zwiększają atrakcyjność inwestycyjną tych regionów, które w ostatnim okresie borykały się z problemem pozyskiwania nowych inwestycji. Dzięki temu wzmacniamy lokalną gospodarkę oraz zachęcamy inwestorów do współtworzenia nowoczesnych miejsc pracy i stabilnych fundamentów gospodarki narodowej.
Nowe regulacje tworzą unikalną okazję do dynamicznego rozwoju zarówno sektora obronnego, jak i gospodarki lokalnej.
– Proponowane w nowelizacji zmiany nastawione są na osiągnięcie dwóch celów: zwiększenia bezpieczeństwa kraju oraz stymulacji rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej – zaznaczył Jacek Tomczak.
Rozwój SSE opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju, dzięki którym przedsiębiorstwa mogą realizować długoterminowe inwestycje w regionach wymagających szczególnego wsparcia. Obniżone wymagania nakładów inwestycyjnych przyciągną nie tylko duże korporacje, ale również małych i średnich przedsiębiorców, co pozwoli na lepsze wykorzystanie lokalnych zasobów i wzbogaci ofertę rynku pracy.
Nowelizacja rozporządzenia przynosi wymierne korzyści: Polska Strefa Inwestycji przyciągnęła w tym roku 348 projektów o łącznej wartości 8,3 mld zł, co oznacza powstanie 2 tys. nowych miejsc pracy i bezpośredni wpływ na poprawę sytuacji gospodarczej w regionach wschodnich. Nowe przepisy stworzą dodatkowy efekt zachęty, który przyciągnie inwestycje do tego regionu, co podkreśla znaczenie SSE dla budowania stabilnej i zrównoważonej gospodarki narodowej, w której lokalne społeczności odgrywają kluczową rolę. SSE mogą stać się nie tylko wsparciem dla polskiej obronności, lecz również fundamentem długofalowego, zrównoważonego rozwoju gospodarczego, który wyrównuje szanse pomiędzy regionami i wzmacnia konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej.