Skip to main content

W Warszawie podczas kongresu poświęconego gospodarce liderzy Trzeciej Drogi przedstawili konkretne propozycje dla przedsiębiorców. Wśród nich dobrowolny ZUS, dwie niedziele handlowe w miesiącu, uwolnienie nieruchomości z KZN pod budowę mieszkań, 50% na zbrojenia wydane w polskich firmach, wsparcie branży transportowej, akademik za złotówkę. 

 

Postulaty przedstawiali liderzy Trzeciej Drogi Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia, a także posłowie PSL Bożena Żelazowska, Władysław Teofil Bartoszewski, i Koalicji Polskiej Jacek Tomczak. Przedstawiony program gospodarczy ma stymulować wzrost rozwoju gospodarczego kraju, naprawić i wzmocnić nasze relacje w UE, zadbać o małych przedsiębiorców, rzemieślników, rolników i rodzinne polskie firmy, a także postawić na inwestycje m.in. w budownictwo, czy zieloną energię.

– Startujemy w tych wyborach po to, aby po 15 X w Polsce doprowadzić do zmiany, tej prawdziwej. Chcemy przekreślić marnotrawstwo i postawić na Polskę gospodarną. Czas postawić na ludzi pracy, bo praca w Polsce musi się opłacać. Dobrobyt pochodzi z wiedzy, edukacji, a w efekcie pracy – mówił Prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz. – Ludziom doskwiera inflacja, nadal jest ona dwucyfrowa, żywność, energia, wciąż drożeją. Inflacja opłaca się rządzącym. Za każdą transakcje, za którą płacimy wyższa kwotę, więcej płacimy z podatku VAT do budżetu państwa, a rząd PiS wykorzystuje to opłacając z budżetu nieracjonalne wydatki na własną promocję. Tymczasem inflacja to coś co gnębi Polaków. Zwalczenie inflacji to najważniejszy z cel z jakim idziemy na te wybory – dodał Prezes PSL.

Gwarancja Trzeciej Drogi to potrzeba zainwestowania w Polskę. Jednym z priorytetów jest zainwestowanie w tzw. Zieloną Energię, farmy fotowoltaiczne, biogazownie, elektrownie wiatrowe. Obniżenie ceny i kosztów energii poprzez zainwestowanie w OZE to jeden z priorytetów TD, to także ważny element bezpieczeństwa państwa. Inwestycje w Polsce są dziś jednymi z najniższych w Europie i oscylują na to poziomie ok 16 %.

– Polska ma areał gospodarstw rolnych porównywalny do Niemiec, ale tam jest ponad 10 000 biogazowni, a u nas zaledwie 1000. Gdybyśmy mieli w każdej gminie biogazownię jesteśmy w stanie do 2030 roku wytwarzać około 9 miliardów gazu, czyli tyle ile do niedawna kupowaliśmy z Rosji. To oznacza nasza ogromną niezależność energetyczną. Patrząc na konieczne inwestycje trzeba wspomnieć też o budownictwie. Powinniśmy uwolnić nieruchomości z Krajowego Zasobu Nieruchomości, uzbroić te tereny i pomóc samorządom w budownictwie społecznym. Nasz postulat to także „Akademik za złotówkę”, który ma pomoc w dostępie do edukacji dla młodzieży, której nie stać na opłacenie najmu mieszkania i utrzymanie się na studiach. Chcemy dać szanse młodym ludziom idącym na studia, aby mogli to zrobić. Chcesz posłać dzieci na studia, ale nie masz już wsparcia od państwa, często największym obciążeniem są koszty wynajęcia pokoju czy mieszkania. Dofinansujemy uczelnie, aby te mogły oferować swoim studentom dostępny akademik – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz

Podczas kongresu poruszone zostały także tematy demografii, wprowadzenie rodzinnego PIT, kwestie wsparcia rolników i inne punkty wpisane na Listę Wspólnych Spraw Trzeciej Drogi.