Bohaterstwo polskiej wsi zostało należycie upamiętnione! Wszystkie siły polityczne w Sejmie poparły projekt PSL dotyczący ustanowienia 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Podczas II wojny światowej mieszkańcy polskich wsi wykazali się niezwykłym heroizmem i odwagą. Za tę postawę niemiecki najeźdźca mścił się na nich z całą zajadłością i okrucieństwem. Chłopi byli wysiedlani i uciskani. Ponad 800 wsi spacyfikowano, a mieszkańców rozstrzeliwano i wywożono do obozów, niszcząc i rabując dobytek.
– Symbolem tragedii jest pacyfikacja Michniowa w województwie świętokrzyskim, którego mieszkańcy współpracowali z ruchem oporu – mówi poseł PSL Jan Łopata, wnioskodawca projektu ustawy, który przez wiele lat walczył w parlamencie o oddanie czci ofiarom zbrodni na polskiej wsi.
Starania PSL zakończyły się dziś sukcesem. Za projektem zagłosowało 421 posłów ze wszystkich klubów parlamentarnych.
– Cieszę się bardzo, że po latach starań udało się przyjąć tę ustawę. Jest ona niezwykle ważna dla tych wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę. Dzień pamięci jest także hołdem dla ich rodzin, by pamięć o tamtych bohaterach była ciągle żywa – mówi Jan Łopata.
Polska wieś zawsze w najtrudniejszych momentach naszych dziejów stawała na wysokości zadania. Rolnicy udzielali pomocy wojennym uchodźcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Pomimo ogromnego ryzyka i ofiar jakie ponosiła, ludność wiejska od zawsze odznaczała się największym bohaterstwem. Niestety ta postawa nie była do tej pory należycie upamiętniona, a czasem wręcz zakłamywana.
Udało się! 12 lipca będzie Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Posłowie jednogłośnie za projektem @nowePSL. Dziękujemy! Teraz Senat pic.twitter.com/iWeF4pBngX
— W.Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) September 15, 2017
– Święto będzie wyrazem hołdu dla wielkiej ofiary krwi, którą poniosła polska wieś w czasie II wojny światowej. Już od pierwszych dni września 1939 roku dokonywano masowych mordów na ludności wiejskiej i niszczono całe miejscowości – przypomina poseł PSL.
Na Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej ludowcy wybrali 12 lipca. To nie przypadek. Data ta jest szczególna w historii polskiej wsi. Właśnie wtedy nastąpiła tragiczna pacyfikacja Michniowa w 1943 r. Polska wieś została skazana przez Niemców na śmierć i zapomnienie. Połowa lipca to także apogeum mordów na Kresach Wschodnich. 74 lata temu, banderowcy zaatakowali 160 polskich osiedli, w tym 7 kościołów, mordując modlących się tam Polaków.