77 lat temu, wiosną 1940 r. dokonano Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1943 r. ujawniono informację o masowych grobach oficerów Wojska Polskiego. Co roku w tę datę obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego – wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Związek Radziecki przyznał się do wykonania mordu dopiero po pięćdziesięciu latach. 13 kwietnia 1990 roku Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.
Poseł PSL Piotr Zgorzelski ubolewa nad faktem, że niewiele osób pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej. – Katastrofa Smoleńska przyćmiła Zbrodnie Katyńską. Z tego faktu najbardziej cieszą się Rosjanie, bo obecnie w Polsce o Katyniu już praktycznie nie mówimy – wskazywał.
– W taki dzień powinniśmy przekazywać młodym pokoleniom wiedzę na temat tego, co się działo z polskimi oficerami Wojska Polskiego, policji, z całą elitą narodu polskiego bestialsko wymordowaną w Lesie Katyńskim – dodał poseł Zgorzelski.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem ustanowionym przez Sejm. Uchwalono je poprzez aklamację 14 listopada 2007 roku, a jego przesłaniem jest oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
Fot. Federacja Rodzin Katyńskich