Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz interweniuje u marszałka Sejmu w sprawie tegorocznego Parlamentu Seniorów. Po tym jak szefowa Komisji Senioralnej wycofała się z patronatu nad tym wydarzeniem istnieje duże zagrożenie odwołania Parlamentu Seniorów. Powód jest kuriozalny. Rząd chce mieć wyłączność na wybór 460 delegatów. Do tej pory seniorzy sami wybierali swoich reprezentantów.
„Jakie będą dalsze decyzje związane z II Sesją Obywatelskiego Parlamentu Seniorów? Czy organizacja sesji jest zagrożona?” – takie pytania prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skierował w piśmie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Jest to reakcja na sygnały płynące od środowisk seniorów, zaniepokojonych wycofaniem patronatu nad II Sesją Obywatelskiego Parlamentu Seniorów przez poseł Małgorzatę Zwiercan, szefową Komisji Senioralnej. Pani poseł zasłynęła w Sejmie głosowaniem „na dwie ręce”, za co została usunięta z klubu Kukiz 15.
Szefową komisji jednak pozostała, głównie za sprawą posłów PiS. Teraz pomaga rządzącym w storpedowaniu wydarzenia. Powód? Władze nie chcą się zgodzić, by przedstawicieli posłów-seniorów wybierali spośród siebie sami seniorzy. Wolą by wskazali ich PiS-owscy wojewodowie.
– Parlament Seniorów jest niezwykle cenną inicjatywą, która ma na celu konsolidację środowisk seniorskich oraz zbudowanie partnerskich relacji seniorów z parlamentem i rządem – mówi prezes Kosiniak-Kamysz. – W założeniu wydarzenie miało mieć charakter cykliczny. Po wycofaniu patronatu przez Komisję Senioralną, istnieje poważna obawa, że do wydarzenia nie dojdzie. Była by to ogromna kompromitacja obecnych władz i sygnał, że kompletnie nie liczą się ze zdaniem osób starszych – dodaje.
Byłby to kolejny cios wymierzony w środowisko seniorów w ostatnich miesiącach. Poprzednie lata przyniosły wielki rozwój organizacji zrzeszających osoby starsze. Dziś w Polsce działa m.in. ponad 550 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które zrzeszają ok. 150 tys. osób. W minionej kadencji Sejmu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, kierowane przez Kosiniaka-Kamysza, przygotowało specjalne programy wsparcia dla seniorów – Aktywność Społeczna Osób Starszych oraz Senior-Wigor. Dzięki nim setki milionów złotych zostały przekazane na wspieranie aktywności seniorów – m.in. domów seniora oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku.