Skip to main content

Czas rozpocząć realną walkę ze smogiem w Polsce na dobre. Potrzeba do tego zaangażowania rządu. Samorządy same nie udźwigną tego ciężaru – wezwał do działania w Krakowie Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

– Jesteśmy gotowi na współpracę. Mamy jako samorządowcy wiele doświadczeń, ale nie można np. ograniczać programów takich jak KAWKA na wymianę kotłów i jednocześnie mówić, że się walczy ze smogiem. To jest oszustwo. Rząd niestety nie ma realnej strategii walki ze smogiem – ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przed rokiem PSL złożyło wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji ds. poprawy jakości życia Polaków. Miałaby się ona zająć m.in. przygotowaniem zmian w przepisach tak, by była możliwa skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza. Marszałek od roku nie rozpatrzył tego wniosku. Dlatego ludowcy wzywają: najwyższy czas, by tę komisję powołać.

PSL przed rokiem przedstawiło również kompleksowy plan działania antysmogowego. Przesłaliśmy „Narodowy Program Antysmogowy” do wszystkich partii politycznych i do samorządów. Wielu samorządowców pozytywnie odpowiedziało na ten program – podkreślił prezes PSL.

To prawda. Samorządowcy aktywnie walczą ze smogiem. Województwa: małopolskie, śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie, mazowieckie i wielkopolskie przyjęły już uchwały antysmogowe. W kilku innych województwach trwają prace nad przygotowaniem nowych przepisów.

– Chcę, żeby wszystkie samorządy, w których rządzi PSL, przyjęły takie uchwały. To są realne działania. Szkoda, że nie idzie to w parze z realną pomocą rządu – podsumował lider ludowców.

Potrzeb jest bardzo wiele. Jedną z dobrych inicjatyw jest zakup oczyszczaczy powietrza do placówek oświatowych. Potrzebne są wieże antysmogowe, nowe stacje pomiarowe i dofinansowanie do rozdawanych za darmo maseczek antysmogowych.

W Narodowym Programie Antysmogowym PSL proponuje m.in.:

  • wprowadzenie restrykcyjnych norm unijnych dla pyłów PM 2,5 i PM 10 (poziom średnioroczny 25 mikrogramów/metr sześc., dobowy dla PM 10 – 50 mikrogramów/m sześc.);
  • dofinansowanie do wymiany pieców w wysokości do 75 proc. kosztów lub 100 proc. po spełnieniu kryterium dochodowego;
  • wsparcie finansowe do kosztów ogrzewania przez dwa lata od wymiany starych instalacji;
  • wprowadzenie norm dla pieców grzewczych i zakaz instalacji urządzeń, które ich nie spełniają oraz zakaz palenia w piecach odpadami (flotem, mułem węglowym) oraz mokrym węglem;
  • rozwój odnawialnych źródeł energii, budowę wież antysmogowych finansowaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • dopłaty do aut elektrycznych;
  • rozwój ekologicznego transportu publicznego i sieci parkingów Park&Ride;
  • bezpłatną komunikację dla wszystkich mieszkańców po przekroczeniu limitów zanieczyszczenia powietrza.

Więcej na temat Narodowego Programu Antysmogowego PSL znajdziecie TUTAJ ↓

POZNAJ SZCZEGÓŁY PROGRAMU

ŚCIĄGNIJ