92 lata temu w Warszawie zmarł Władysław Reymont, największy pisarz polskiej wsi. Ludowcy oddali hołd wielkiemu przedstawicielowi kultury ludowej.
Dzisiaj w 92. rocznicę śmierci Władysława Reymonta na Cmentarzu Powązkowskim delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyła kwiaty na grobie pisarza, nagrodzonego w 1924 r. literacką Nagrodą Nobla za powieść „Chłopi”.
Reymont do literatury wprowadził dziedzictwo kultury ludowej. Była to ludowość nie tylko pozorna, ale rdzenna i autentyczna. Dzieło „Chłopi” za którą otrzymał literacką Nagrodę Nobla, nie wymagało od pisarza specjalistycznych studiów, sam znał doskonale życie wsi i chłopów, a za pierwowzór do powieści posłużyły mu Lipce w Łowickiem, niedaleko których pracował jako dróżnik. „Chłopi” Władysława Reymonta są wybitnym dziełem okresu Młodej Polski. Autor rzetelnie ukazał polską wieś, jej zwyczaje i tradycje.
W 1925 roku Reymont został gościem honorowym wielkiej chłopskiej manifestacji zorganizowanej przez przywódcę Polskiego Stronnictwa Ludowego Wincentego Witosa w jego rodzinnej wsi Wierzchosławicach. Uroczystość była wyrazem hołdu polskiej wsi dla jej największego epika. W maju tego roku Władysław Reymont dołączył do PSL „Piast”.
Władysław Stanisław Reymont zmarł 5 grudnia 1925 r. w Warszawie. Uroczysty pogrzeb odbył się 9 grudnia z udziałem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, rządu i korpusu dyplomatycznego. Pochowany został na cmentarzu Powązkowskim, był to pierwszy pogrzeb przy Alei Zasłużonych. Urna z sercem pisarza wmurowana została w filarze kościoła Św. Krzyża w Warszawie.