Polska i zagraniczna polityka wobec zagrożeń współczesnego świata, historia i ważne kwestie społeczne. To tylko nieliczne tematy poruszane w kwartalniku „Realia i co dalej”. Co jeszcze w nim znajdziecie? Zobaczcie sami.
Po kilku latach przerwy do rąk czytelników wraca społeczno-polityczny periodyk pt. „Realia i co dalej”. Pismo jest owocem współpracy naukowej i dydaktycznej osób skupionych wokół Instytutu Politycznego im. Macieja Rataja. W każdym numerze porusza ważne problemy z zakresu polityki, gospodarki, kultury i historii.
Instytut Polityczny im. Macieja Rataja od lat podejmuje inicjatywy seminaryjne, konferencyjne i badawcze. W swojej pracy czerpie ze wzorców patrona – Macieja Rataja. Jeden z najwybitniejszych działaczy Ruchu Ludowego i mąż stanu był postacią, którą charakteryzował patriotyzm, odwaga i wola współpracy. „Realia i co dalej” jest jedną z witryn działalności instytutu.
Realia i co dalej: numer pierwszy
Pierwszy z prezentowanych numerów otwierają teksty z dziedziny polityki profesorów Władysława Szymańskiego, Kazimierza Kika i Ryszarda Piotrowskiego. Pierwszy zajmuje się współzależnościami w dzisiejszym świecie. Drugi pisze o skutkach odejścia od neoliberalnej ekonomii. Trzeci podejmuje temat kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
W opisywanym numerze autorzy duży nacisk położyli na problemy energetyki oraz problemów zmian klimatycznych na naszej planecie. Uwadze redakcji nie uszedł również ważne wydarzenie kulturalne – nieodłącznie związane z polityką historyczną Polski. Jest nim film „Wołyń”.
To tylko kilka z licznych tematów, które zostały opisane przez autorów tego numeru. Zachęcamy do zapoznania się z lekturą i zachęcamy do współtworzenia kolejnych numerów.
REALIA I CO DALEJ: PAŹDZIERNIK 2016
Realia i co dalej: numer drugi
Kolejny numer Realiów otwiera tekst prof. Wawrzyńca Konarskiego, w którym autor dokonuje polemiki z propozycją Jarosława Kaczyńskiego opozycji w stylu brytyjskim. Wydanie podejmuje również problem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Temat opisuje prof. Józef Oleński.
Dział gospodarczy tym razem bierze na tapetę problemy rolnictwa. Ważnym tematem jest Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej i jej wpływ na polską wieś. Wspólnie omawiają ją prof. Sławomir Juszczyk i dr. Mirosław Drygas. O skutkach modernizacji rolnictwa w Polsce pisze dr Ludwik Staszyński.
W numerze znajdziemy także teksty poświęcone historii Ruchu Ludowego. W tym dziale autorzy skupili się głównie na postaci Stanisława Mikołajczyka. Obszerne materiały zostały poświęcone szczególnie latom 1945-1947.
Więcej znajdziemy z kolejnym numerze pisma „Realia i co dalej”. Cały numer znajduje się poniżej.