Forum Myśli Społecznej to powrót do korzeni Ruchu Ludowego. Dla ludowców zawsze najważniejsza była dyskusja, porozumienie, wymiana poglądów. To ułatwić ma nam Forum Myśli Społecznej. Dzięki niemu będziemy mogli do dyskursu społecznego aktywniej włączyć myśl ludową.
Forum Myśli Społecznej im. Zygmunta Jana Rumla rozpocznie swoją działalność w czwartek, 30 marca. Uroczysta inauguracja odbędzie się w płockim Muzeum Mazowieckim o godz. 17. W spotkaniu weźmie udział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Rozpocznie je Piotr Zgorzelski, krajowy koordynator FMS. Goście będą mogli wysłuchać wykładu prof. Antoniego Dudka pt. „III Rzeczpospolita – krótki bilans ćwierćwiecza” oraz wziąć udział w dyskusji.
Czym jest FMS? Dla ludowców zawsze ważna była dyskusja i wymiana poglądów. Dlatego zachęcamy członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego do włączenia się w budowę jak najszerszego forum dyskusyjnego w ramach FMS. Nie bójmy się podejmować trudnych tematów dla obecnej władzy, znaczenia i historii Ruchu Ludowego oraz szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą bieżąca polityka.
Dzięki zaangażowaniu naszego środowiska, ale także innych, które włączą się do tej inicjatywy, stworzymy znaczący ośrodek intelektualny. Wniesie on do polskiej polityki nowego ducha i odrodzi dyskusję, wymianę poglądów oraz przyczyni się do zakończenia wojny polsko-polskiej.
Obecnie trwający konflikt PiS z anty-PiS nie przynosi żadnych pozytywnych skutków. Jego rezultatem jest osłabienie naszego narodu. Dlatego tak bardzo potrzebne są nam nowe idee i nowe cele, w dążeniu do których uda nam się zjednoczyć Polaków.
Wierzymy, że wypracujemy szeroki, ale spójny ideologiczny przekaz, pod którym będzie mogło się podpisać wielu naszych rodaków. FMS będzie czerpał ze szlachetnej i bogatej tradycji Uniwersytetów Ludowych. Podobnie jak one FMS ma zadanie inicjować pozytywne zmiany w małych ojczyznach.
Nieprzypadkowo patronem FMS został Zygmunt Jan Rumel, „Baczyński Wschodu”. Młody utalentowany poeta, któremu marzyła się Polska wielonarodowościowa, zróżnicowana i pięknie różniące się. Polska dialogu i porozumienia. Niestety dwa totalitaryzmy zniszczyły te marzenia. Rzuciły w serca ludzi nienawiść i gniew. Zmusiły takie wrażliwe osoby jak Zygmunt Rumel do tego by chwyciły za karabin i walczyły.
Dziś w naszym kraju znów są ludzie którzy chcą dzielić, którzy stawiają jednych naprzeciwko drugich, którzy zmuszają do wyboru strony, bo żywią się konfliktem. Nasze Forum będzie odpowiedzią na tego typu wizję Polski.
My chcemy się dzielić swoimi poglądami, a nie dzielić ludzi. Chcemy wysłuchiwać racji innych i wypracowywać porozumienie oraz tworzyć dialog. Nie możemy doprowadzić do tego, aby wydarzenia z lat 30. i 40., tak krwawo zapisane na kartach historii powtórzyły się. Tylko wymiana poglądów, tylko otwarcie się na drugiego człowieka, wysłuchanie go i przestawienie własnych racji buduje mosty. Ruch Ludowy zawsze budował mosty, a nie mury.