Dofinansowanie do wymiany pieców i ogrzewania, zakaz palenia odpadami i montażu instalacji niespełniających norm bezpieczeństwa, budowa wież antysmogowych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii – to główne założenia przygotowanego przez PSL Narodowego Programu Antysmogowego.
– Smog nie jest zagrożeniem teoretycznym, jak uważa minister zdrowia. Przeciwnie, zagraża życiu i zdrowiu milionów Polaków. PSL nie pozwoli rządowi PiS od problemu smogu uciec – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Krakowie. – Spotykamy się w Krakowie, bo smog kojarzony jest z naszym miastem. Niesłusznie, bo to nie tylko problem krakowski, ale dotyczy już niemal całej Polski – mówił lider ludowców.
Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do przedwczesnej śmierci 48 tys. Polaków. To 15 razy więcej niż ofiar wypadków drogowych w naszym kraju. Żyjemy średnio aż o 9 miesięcy krócej tylko dlatego, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 znajdują się w Polsce.
– Odpowiedzialność za walkę ze smogiem nie może spoczywać wyłącznie na samorządach. Musi się w nią włączyć polski rząd – apelował Kosiniak-Kamysz. Przedstawił założenia Narodowego Programu Antysmogowego przygotowanego przez PSL. Zakłada on m.in.:
- Wprowadzenie restrykcyjnych norm unijnych dla pyłów PM2,5 i PM10 – średnioroczny 25 μg/m3 dla PM2,5 oraz dobowy 50 μg/m3 i średnio-roczny 40 μg/m3 dla PM10.
- Dofinansowanie do wymiany pieców w wysokości do 75% kosztów oraz 100% po spełnieniu kryterium dochodowego.
- Dofinansowanie do ogrzewania przez 2 lata od wymiany starych instalacji.
- Rozwój miejskich elektrociepłowni dzięki 2-letnim dopłatom do rachunków za ogrzewanie po
rezygnacji z przestarzałych technologicznie pieców. - Wprowadzenie norm dla pieców grzewczych oraz zakaz instalacji urządzeń, które ich nie spełniają.
- Zakaz palenia w piecach odpadami (flotem, mułem węglowym) oraz mokrym węglem. Wysokie
kary finansowe za złamanie zakazu. - Rozwój odnawialnych źródeł energii.
- Budowa wież antysmogowych finansowana z budżetu NFOŚiGW.
- Dopłaty do aut elektrycznych.
- Rozwój ekologicznego transportu miejskiego również w mniejszych miejscowościach dzięki
finansowaniu przez NFOŚiGW wkładu własnego dla samorządów do projektów unijnych. - Rozwój sieci aglomeracyjnej – transportu publicznego oraz parkingów P+R.
- Darmowa komunikacja dla wszystkich mieszkańców po przekroczeniu limitów zanieczyszczenia
powietrza. Ubytek w kasie samorządów finansowany ze środków NFOŚiGW. - Darmowe maski antysmogowe dla uczniów w najbardziej zanieczyszczonych regionach.
- Budowa nowych stacji pomiarowych badających zanieczyszczenie powietrza oraz inwestycje w
mobilne urządzenia pomiarowe.
– Przedstawione rozwiązania to nie koszt, ale inwestycja. Najważniejsza, bo dotycząca zdrowia i życia Polaków. Bez podjęcia tych działań nie uda nam się wygrać ze smogiem – zakończył Kosiniak-Kamysz.
POZNAJ SZCZEGÓŁY PROGRAMU