Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to jedno z kluczowych wydarzeń gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach XVII edycji kongresu minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski przedstawił strategiczną wizję przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce i Europie. Jego wystąpienie uwypukliło najważniejsze wyzwania, takie jak ograniczone środki budżetowe UE, presja polityki klimatycznej oraz konieczność utrzymania produkcji rolnej na terenach wiejskich.
– Obecnie utrzymanie produkcji rolnej na obszarach wiejskich jest nie lada wyzwaniem. My wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom producentów rolnych i podejmujemy działania oraz opracowujemy systemowe rozwiązania, których celem jest utrzymanie produkcyjnego charakteru wsi – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Nowe budżetowe realia WPR po 2027 roku
Jednym z kluczowych tematów była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku. Minister zwrócił uwagę na trudności negocjacyjne związane z nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi (WRF), wskazując na konieczność spłaty funduszu odbudowy przez Unię Europejską od 2028 roku.
– Szacunki Komisji Europejskiej mówią o kwocie 25–30 mld euro rocznie, tj. ok. 20 proc. obecnego rocznego budżetu UE – przypomniał minister Siekierski.
Podkreślił także dodatkowe obciążenia budżetu UE, takie jak rozwój zdolności obronnych oraz pomoc dla Ukrainy, które mogą ograniczyć środki przeznaczane na rolnictwo.
Rolnictwo poza systemem ETS
W odniesieniu do polityki klimatycznej Czesław Siekierski jasno zadeklarował sprzeciw wobec rozszerzenia Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) na rolnictwo. Zaznaczył, że ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnym byłoby możliwe jedynie poprzez znaczne ograniczenie produkcji, zwłaszcza hodowli zwierząt – rozwiązanie, które określił jako nieakceptowalne.
Innowacje kluczem do konkurencyjności
Minister podkreślił również znaczenie innowacji jako motoru rozwoju polskiego rolnictwa.
– Cały czas podkreślam, że wspieramy innowacje w sektorze rolnym, ponieważ to one zapewniają rozwój i konkurencyjność naszego rolnictwa na zagranicznych rynkach – powiedział Czesław Siekierski.
Zapowiedział dalsze wsparcie dla innowacji w ramach Planu Strategicznego dla WPR oraz wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na rozwój rolnictwa 4.0.
Zielony Ład przyjazny rolnikom
W kontekście Zielonego Ładu minister przypomniał o uproszczeniach wywalczonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród nich znalazło się m.in. wyłączenie z kontroli i sankcji gospodarstw do 10 ha, zniesienie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych oraz umożliwienie dywersyfikacji upraw zamiast ich zmianowania.
– Podczas polskiej prezydencji kontynuujemy prace związane z przeglądem Zielonego Ładu, jego dalsze upraszczanie i odbiurokratyzowanie – tak bardzo oczekiwane nie tylko przez polskich, lecz także europejskich rolników” – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Nowe mechanizmy wsparcia dla gospodarstw
Minister wskazał także na konkretne mechanizmy wsparcia: inwestycje w nowe technologie w ramach Planu Strategicznego dla WPR, wsparcie z KPO dla rolnictwa 4.0 oraz ekoschematy finansowane w ramach płatności bezpośrednich.
Europa, rolnictwo i polski głos zmian
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach pokazał, że Polska aktywnie i zdecydowanie włącza się w debatę o przyszłości rolnictwa w Europie.
W centrum polskiego stanowiska znalazły się postulaty ograniczenia biurokracji, wzmocnienia wsparcia dla innowacji oraz obrona produkcyjnego charakteru wsi.
Polski głos wybrzmiał mocno i jasno – rolnictwo musi pozostać silnym filarem europejskiej gospodarki, przy jednoczesnym dostosowaniu się do nowych wyzwań klimatycznych i finansowych.