Skip to main content

To historyczny moment dla e-handlu w Europie – i konkretna zasługa Polski! 14 kwietnia 2025 roku Rada Unii Europejskiej zatwierdziła decyzję o podpisaniu Umowy o Handlu Cyfrowym z Singapurem (EUSDTA). To efekt skutecznych działań polskiej prezydencji w Radzie UE. Podpisanie umowy planowane jest na maj – w samym centrum azjatyckiej cyfrowej rewolucji.

Więcej ochrony, mniej barier

EUSDTA to konkretne korzyści dla obywateli i firm:

  • lepsza ochrona konsumentów,
  • jasne zasady dla przedsiębiorców,
  • swobodny, bezpieczny przepływ danych,
  • likwidacja zbędnych barier w e-handlu.

To także impuls do rozwoju innowacyjnych usług cyfrowych – od fintechu po rozwiązania chmurowe – na przejrzystych i sprawiedliwych zasadach.

Polska daje przykład

To Polska ustawiła tempo i kierunek tych rozmów. Od początku prezydencji postawiliśmy na ambitny, ale realistyczny plan działania. Dzięki dobremu przygotowaniu, skutecznej koordynacji i partnerskiemu podejściu, udało się przeprowadzić Unię przez skomplikowany proces negocjacyjny – z sukcesem.

Polska pokazała, że potrafi być liderem cyfrowej transformacji Europy – i to nie tylko w deklaracjach, ale w konkretnych rezultatach. Umowa z Singapurem to dowód na to, że potrafimy budować zaufanie, tworzyć standardy i otwierać europejskim firmom drzwi do przyszłości.

Korea Południowa następna w kolejce

Polska prezydencja nie zwalnia tempa. 10 marca zakończyły się negocjacje umowy o handlu cyfrowym z Republiką Korei. To kolejny krok w stronę globalnej sieci zaufanych partnerstw cyfrowych Unii Europejskiej. Podpisanie umowy z Seulem planowane jest na jesień tego roku.

E-handel rośnie w siłę

Cyfrowy handel to już dziś ponad połowa usługowego obrotu UE – aż 670 miliardów euro importu i 661 miliardów euro eksportu poza Unię. To sektor strategiczny, który obejmuje m.in. usługi telekomunikacyjne, IT, finansowe czy kreatywne.

W Polsce jego potencjał rośnie w imponującym tempie. Do 2028 roku wartość krajowego rynku e-commerce może osiągnąć 192 miliardy złotych, co oznacza wzrost o 54 miliardy złotych w zaledwie cztery lata. To motor wzrostu, eksportu i innowacji.

<Polska> = nowy_domyślny_lider_EU

Europa zyskuje nowego cyfrowego lidera. Polska udowadnia, że potrafi działać skutecznie i globalnie.

– To realny sukces polskiej prezydencji. Dzięki konsekwentnej pracy udało się doprowadzić do porozumienia, które wzmocni pozycję europejskich firm, zwiększy bezpieczeństwo konsumentów i przyspieszy cyfrową transformację. Polska pokazuje, że potrafi łączyć ambicję z skutecznością – mówi Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.