Skip to main content

Czy Polska jest gotowa stawić czoła nowym wyzwaniom bezpieczeństwa? Dzięki odważnym decyzjom, nowoczesnym inwestycjom i elastycznej strategii, nasz kraj wyrasta na lidera regionalnego w obszarze obronności, wzmacniając więzi z sojusznikami i jednocząc społeczeństwo wokół wspólnego celu – zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.

9 grudnia br. w Warszawie, wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w debacie na temat przyszłości Sił Zbrojnych w kontekście wniosków z konfliktu na Ukrainie. Wojna ta ukazała, że współczesne zagrożenia wymagają nie tylko siły militarnej, ale także zdolności do szybkiej adaptacji.

– Działamy według zasady: co dobre – kontynuować, co złe – naprawić. Zgodnie z tym, co mówił generał Kukuła, implementujemy wnioski z wojny w Ukrainie. Nie przyjmujemy rozwiązań raz na całe życie – trzeba zachować elastyczność. Elastyczność jest kluczowa, by dostosowywać wojsko do zmieniającej się rzeczywistości – podkreslił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polska nie ogranicza się do tradycyjnych rozwiązań. Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina JATEC w Bydgoszczy stało się platformą wymiany wiedzy i współpracy międzynarodowej. Minister zaznaczył:

– To jedyne namacalne ciało współpracy pomiędzy NATO a Ukrainą, poza spotkaniami ministrów, premierów i prezydentów. Dzięki temu uzyskujemy wiedzę nie tylko dla Ukrainy, ale i dla wszystkich sojuszników, jakie wnioski wyciągnąć z wojny w Ukrainie – wskazał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Inwestycje w obronność na poziomie 4,7% PKB – najwyższym wśród państw NATO – to więcej niż liczby. To dowód, że Polska traktuje bezpieczeństwo poważnie, wyznaczając standardy i inspirując inne kraje. Programy modernizacji technologicznej, takie jak rozwój dronów, sztucznej inteligencji czy medycyny wojskowej, pokazują, że Polska nie tylko reaguje, ale wyprzedza zagrożenia.

Równocześnie wzmacniamy społeczną odporność.

– Trzy rzeczy definiują bezpieczne państwo polskie: silna armia, silne sojusze i silne społeczeństwo. Jeżeli którykolwiek nie zadziała, którykolwiek będzie za słaby, będzie to zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa polskiego – wskazał wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Społeczne poparcie dla wydatków na obronność – na poziomie 80% – dowodzi, że Polacy rozumieją wagę tych działań.

Polska jest dziś liderem regionalnym, nie tylko z racji geopolitycznego położenia, ale dzięki strategicznym decyzjom, wizji rozwoju i współpracy międzynarodowej. Rząd pokazuje, że skuteczna polityka obronna to nie przestarzałe schematy, ale dynamiczne, wielowymiarowe podejście do współczesnych wyzwań.

Dołącz do debaty o przyszłości bezpieczeństwa Polski. Wspieraj działania, które budują silną armię, jednoczą społeczeństwo i wzmacniają nasze miejsce w międzynarodowej rodzinie sojuszników. Polska pokazuje, jak bronić wartości i bezpieczeństwa – dla siebie i dla innych.