Skip to main content

18 listopada 2024 roku w Tarnowie podpisano list intencyjny, który zapowiada rewolucję w polskim przemyśle obronnym. Grupa Azoty, jeden z liderów krajowej produkcji nawozów staje się kluczowym graczem w tworzeniu materiałów wybuchowych, takich jak nitroceluloza i prochy wielobazowe, niezbędne do produkcji amunicji. To krok, który wzmocni nasze zdolności obronne i otworzy drzwi do niezależności w produkcji amunicji, a także zapewni solidne wsparcie dla polskiego przemysłu.

Współpraca w celu rozwoju przemysłu i zdolności obronnych

– Dzisiejszy plan restrukturyzacji Grupy Azoty daje nadzieję na poprawę jej sytuacji finansowej oraz zwiększenie jej zdolności do uczestnictwa w produkcji dla przemysłu zbrojeniowego. To kluczowe dla przyszłej produkcji amunicji w Polsce – zaznaczył wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W ten sposób Grupa Azoty wkracza w nową rolę – nie tylko jako producent nawozów, ale także jako strategiczny partner w branży obronnej, co stanowi istotny impuls dla rozwoju całego sektora przemysłowego w Polsce. Włączenie dużych, krajowych firm do produkcji dla przemysłu obronnego to przykład, jak przemyślane inwestycje mogą wspierać nie tylko sektor bezpieczeństwa, ale także innowacyjność i konkurencyjność polskiego przemysłu.

Inwestycje w przemysł i zdolności obronne

Ale to dopiero początek. Wicepremier Kosiniak-Kamysz wyjaśnia, że „Polska musi być w stanie samodzielnie produkować amunicję kalibru 155 mm”. Dlatego rząd podjął decyzję o budowie nowej fabryki amunicji w Polsce, a ustawa, która zostanie przedstawiona wkrótce, przewiduje przekazanie 3 miliardów złotych na ten cel. To ogromna inwestycja, która nie tylko wzmocni nasze zdolności obronne, ale także stworzy nowe możliwości rozwoju dla polskiego przemysłu, napędzając innowacyjność, zwiększając konkurencyjność krajowych firm i tworząc miejsca pracy w branży wysokich technologii.

Współpraca międzynarodowa na nowym poziomie

Co ważne, to nie tylko lokalny projekt. Polska dąży do współpracy z NATO i Unią Europejską.

– Naszym celem jest nie tylko jedna fabryka, ale więcej, a także współpraca z partnerami z NATO i UE, aby połączyć siły – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Polska nie tylko stawia na niezależność, ale także na współdziałanie z międzynarodowymi sojusznikami, co umocni naszą pozycję w regionie i zapewni stabilność, a także otworzy nowe ścieżki rozwoju dla polskiego przemysłu, zwłaszcza w sektorze technologicznym i obronnym.

Integracja przemysłu dla lepszej przyszłości Polski

Podpisany dziś list intencyjny oraz nadchodząca ustawa o budowie fabryki amunicji to kluczowy moment dla Polski. To moment, w którym integracja przemysłu obronnego i przemysłowego przekłada się na nasze bezpieczeństwo i gospodarkę. Zwiększenie zdolności produkcyjnych, wzmocnienie współpracy międzynarodowej oraz rozwój krajowego przemysłu to fundamenty, na których zbudujemy silną, niezależną Polskę gotową stawić czoła wyzwaniom przyszłości, a także wykorzystać potencjał gospodarczy płynący z rozwoju sektora obronnego.