W najbliższą sobotę, po raz kolejny, będziemy przestawiać zegarki – coroczny rytuał, który, choć trwa od dekad, jest coraz częściej krytykowany przez Polaków i większość Europejczyków. – Skończmy z tym! – apeluje minister rozwoju i technologii, który od lat podkreśla potrzebę zakończenia sezonowych zmian czasu w Polsce i Europie. Pomimo wielokrotnych prób, zmiany czasu wciąż mają negatywne skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze, dotykając milionów ludzi na całym kontynencie. – Czas na zmiany! – dodaje Krzysztof Paszyk.
Przestawianie zegarów to więcej niż tylko techniczna korekta czasu. Liczne badania i opinia publiczna wskazują na poważne problemy wynikające z tego procesu. Każda zmiana zakłóca nasz rytm snu, obniża produktywność i zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i depresja. W efekcie zmęczenie związane z przestawianiem zegarów odbija się negatywnie na zdrowiu obywateli i stabilności gospodarki. Parlament Europejski już dwa lata temu przeprowadził badanie, w którym aż 90% Europejczyków opowiedziało się za zakończeniem tej niepraktycznej tradycji.
– Prezydencję Polski w UE chcemy wykorzystać, aby to była ostatnia zmiana czasu, by ostatni raz znosić skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze tej sytuacji – wskazał Krzysztof Paszyk.
Dziś padają konkretne deklaracje. Polska, obejmując prezydencję w Unii Europejskiej po 1 stycznia 2025 roku, ma szansę skutecznie przeciwdziałać tej nieaktualnej już praktyce.
– Dziś składamy jasną deklarację. Wykorzystamy polską prezydencję w UE, aby zakończyć impas w sprawie zatrzymania zmian czasu w Europie. Nadszedł moment na konkretne działania, które przerwą cykliczne skutki tych zmian, oddziałujące na nasze zdrowie i gospodarkę. Dzięki nadchodzącej prezydencji Polska będzie miała realny wpływ na decyzje unijne, które mogą wprowadzić stały czas, eliminując negatywne efekty tej przestarzałej praktyki – wskazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy blisko realnej zmiany – tej, o którą walczą polscy i europejscy politycy, o której mówi 90% Europejczyków i która przyniesie korzyści zdrowotne, społeczne i gospodarcze. Wspierajmy inicjatywę zatrzymania zmiany czasu, by już nigdy więcej nie budzić się w rytmie przestawionego zegara. To czas na stałość i zdrowie!