Dzisiaj z dumą obchodzimy święto flagi państwowej. Flaga jednoczy, flaga pokazuje skąd jesteś, flaga jest symbolem twojej tożsamości. Jest ukochana. Nie ma dla nas Polaków piękniejszych barw niż barwy biało-czerwone. Nie było, nie ma, i nie będzie. Ten symbol jest dla nas zawsze na pierwszym miejscu – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Data święta nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze biorący udział w oblężeniu Berlina umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie.
Jak mówi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz flaga jest jedną z tych rzeczy, która łączy, a nie dzieli polskich obywateli.
– Biało-czerwona jednoczy. Pokazuje skąd jesteśmy. Dla nas, Polaków, barwy naszej flagi są święte i ukochane. W Dzień Flagi w sposób szczególny o tym przypominamy. Możemy się różnić, ale łączy nas myśl o Polsce – mówił w Brzesku wicepremier, minister obrony narodowej.
Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył również fakt ciągłej nauki szacunku do naszych symboli.
– Żołnierze Wojska Polskiego zawsze w niezwykły sposób traktują Polską flagę. Z dumą naszą na na ramieniu. Służą jej codziennie. Dziękujemy Wam za to – podkreślił minister obrony narodowej.
Flaga Polski
Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory mają następujące znaczenie:
Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.