Rusza zbiórka podpisów pod inicjatywą Uczciwa Polska. Uczciwa Polska to cała filozofia. To są trzy projekty dotyczące Polski na pokolenia. Rozwiązujemy najważniejsze problemy: problem demografii, dostępu do mieszkania, problem osób starszych i ich samotnego życia, problem osób ciężko pracujących i wyzyskiwanych dzisiaj przez państwo — podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
W sobotę w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Głównymi tematami spotkania były diagnoza demograficzna i potrzeba współpracy międzypokoleniowej oraz kwestie dotyczące gospodarki.
Po obradach przewodniczący Rady Naczelnej Waldemar Pawlak poinformował, że podjęto uchwały wspierające inicjatywy prezesa PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza, skierowane do osób młodych, ciężko pracujących i do seniorów.
— Chodzi o silną rodzinę i braterstwo pokoleń. Wsparcie dla własnego mieszkania, brak podatków za dodatkową pracę i możliwość dziedziczenia emerytur — wyjaśniał Waldemar Pawlak.
Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że rusza zbiórka podpisów pod inicjatywą „Uczciwa Polska”.
— Uczciwa Polska to cała filozofia, to nie jest jeden projekt, to są trzy projekty dotyczące Polski na pokolenia, która wspiera młodych, seniorów i pracujących. To jest innowacyjne podejście do ustawodawstwa. Pracujemy na merytorycznych danych, wychodzimy od ekspertów. Jesteśmy najbardziej merytoryczną partią w Polsce — podkreślił prezes PSL.
Własny kąt
Bez konkretnych rozwiązań nie zadbamy o dobry start dla młodych. Wymaga tego od nas sytuacja demograficzna i głos młodego pokolenia. Dostrzegamy ich potrzeby. Dlatego wychodzimy z programem Własny Kąt.
— Nisko oprocentowany kredyt, 1,5 proc. w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wkład własny 100 tys. na zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, lub początek budowy domu — wyjaśnił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Praca, która się opłaca
— Uczciwa Polska to państwo, które nie zabiera, jak ktoś ciężko pracuje, tylko zostawia mu więcej za tę ciężką pracę. Państwo nie pobierze podatków i składek od dodatkowej pracy czy nadgodzin — wskazał lider PSL.
Dziedziczenie emerytur
Sytuacja seniorów staje się coraz trudniejsza. Wielu z nich samotnie zmaga się ze swoimi problemami. Musimy ich wesprzeć. Stąd nasza propozycja dziedziczenia emerytur współmałżonka.
— Nie może być tak, że wdowa zostaje z emeryturą 1500 zł po śmierci swojego męża. Ona powinna dostać całą najwyższą emeryturę, którą jedno ze współmałżonków pobierało i 50 proc. drugiej. To jest uczciwa Polska, uczciwe państwo i uczciwy plan na przyszłość dla pokoleń — podkreślił szef ludowców.
PSL wychodzi także z propozycją polityczną dla środowisk demokratycznych.
— Dużo się mówi o tym, na ilu listach pójdziemy. I nie chodzi dzisiaj o to, żeby była jedna lista. Chodzi o to, żeby była jedna strategia, jeden cel, jeden plan i jeden pomysł na to, jak później zagospodarować energię Polaków, którą wyzwolimy i jak przeprowadzić reformy po zdobyciu rządów — zaznaczył prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.