Wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opiekunów osób niepełnosprawnych, wyższe świadczenie pielęgnacyjne, renta socjalna 2,5 tys. zł, bezpłatna opieka hospicyjna – to niektóre przedstawione w sejmowej debacie przez Urszulę Pasławską postulaty Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15 w celu wsparcia niepełnosprawnych.
„Program za życiem” doskonale się zapowiadał i był bardzo interesujący, ale dziś oprócz kilku frazesów i banałów nie zostało nic konkretnego – stwierdziła posłanka PSL-Kukiz’15 Urszula Pasławska.
– Miarą rządu jest stosunek do najsłabszych i niepełnosprawnych. Wy, jako zjednoczona prawica, ten egzamin oblaliście, nie usłyszeliśmy dzisiaj żadnych systemowych rozwiązań, które zostały przeprowadzone – stwierdziła posłanka PSL.
Urszula Pasławska przypomniała reformę orzecznictwa o niepełnosprawności, o której minister Marlena Maląg podczas debaty nie wspomniała, a która ma odebrać niektórym osobom z niepełnosprawnościami świadczenia, a dzieciom z niepełnosprawnościami ograniczyć dostęp do szkół.
Opiekunowie osób z niepełnosprawnością oczekują na wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych
Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny nakazał poprawienie sytuacji rodzin osób z niepełnosprawnościami – i do dziś te postulaty nie zostały zrealizowane. Przypominamy o nich Marlenie Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Osoby z niepełnosprawnościami nie doczekały się specjalnych mieszkań, są ograniczenie finansowania sprzętu i turnusów rehabilitacyjnych, nie ma możliwości łączenia pracy i opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi.
Posłanka PSL przypomniała, że w 2019 r. opozycja wnosiła o podniesienie tzw. emerytur EWK, ale wtedy minister powiedziała, że nie ma na to pieniędzy. Następnie jednak 2 mld zł zostały przyznane na telewizję rządową.
Urszula Pasławska przedstawiła postulaty klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz’15
- świadczenie pielęgnacyjne w wysokości najniższej krajowej,
- utworzenie tysiąca nowych miejsc opieki całodobowej dla dzieci z najcięższymi wadami,
- renta socjalna w wysokości 2,5 tys. zł
- sfinansowanie w 100 procentach opieki hospicyjnej.
– Zamiast nakazywać, zakazywać i karać kobiety, proponuję inne wyjście. Stwórzcie system zachęt dla kobiet, żeby nie czuły się samotne w tym najtrudniejszym czasie – powiedziała Urszula Pasławska.