Łączymy siły, żeby zjednoczyć Polaków. Żeby wprowadzić pakiet obywatelski, żeby w Polsce była pełna demokracja, żeby było normalnie – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15 ogłosiły w czwartek podpisanie porozumienia programowego i wspólny start w wyborach parlamentarnych pod szyldem PSL.
– Budujemy mosty porozumienia, Koalicja Polska staje się faktem. Łączy nas wspólnota programowa, wspólnota wartości, wspólnota ideałów i chęci walki o nie. To nie jest łatwa droga, nie idziemy drogą na skróty – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
[tweet id=”1159456193477251077″ align=”center”]
Obie partie łączy wspólnota programowa, wspólnota wartości i ideałów. Koalicja Polska ma na celu odbudowanie w Polsce wspólnoty i braterstwa.
– Budujemy racjonalne centrum, przestrzeń polityczną dla wszystkich, którzy podzielają nasze poglądy, wartości. Z szacunkiem dla tych, którzy są na prawo i lewo – zaznaczył lider PSL.
– Nie może być tak, że Polacy będą wybierać albo starą prawicę albo nową lewicę. Mają też do wyboru, pierwszy raz chyba od wielu lat, formacje współpracujące, potrafiące się porozumieć pomimo różnic, które pewnie kiedyś były bardzo nawet widoczne – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.
[tweet id=”1159461216898768896″ align=”center”]
– Wspólnie z PSL doprowadzimy do tego, że powstanie w Polsce opcja centrowa, która skończy z partyjniactwem, i która doprowadzi do budowy prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego, gdzie wszyscy żyjemy w zgodzie, gdzie wszyscy naprawdę się szanujemy i gdzie te wszystkie światopoglądy są zepchnięte na trzeci plan, a liczy się przede wszystkim jedno: przyzwoitość – powiedział Paweł Kukiz.
Wśród wspólnych postulatów obu formacji znalazły się m.in. wprowadzenie głosowania przez internet, mieszanego systemu wyborczego, możliwości odwołania posła oraz powszechnych wyborów Prokuratora Generalnego.
[tweet id=”1159449437288194050″ align=”center”]
W sferze gospodarczej PSL i Kukiz’15 opowiadają się za emeryturą bez podatku, deregulacją gospodarki oraz wprowadzeniem ulgi podatkowej na odnawialne źródła energii.
Pakiet antykorupcyjny przewiduje m.in. zaostrzenie ustawy antylobbingowej, wzmocnienie kontroli wewnętrznej w administracji, a także wyeliminowanie z życia publicznego polityków skazanych za korupcję.